Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Όταν ο Κλάους απέκλεισε τον Ολυμπιακό (video)

Ο ΠΑΟΚ την Δευτέρα (17/10) θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Ολυμπιακό στο Γ. Καραϊσκάκης, στο πλαίσιο της 8ης «στροφής» της Super League.

Την σεζόν 2013-14 ο Στέφανος Αθανασιάδης με δύο δικά του γκολ στους δύο αγώνες των ημιτελικών απέναντι στους «ερυθρόλευκους» έστειλε τον Δικέφαλο στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Συγκεκριμένα στις 2 Απριλίου του 2014 η ομάδα του Γιώργου Γεωργιάδη ηττήθηκε με 2-1 μέσα στον Πειραιά.

Στο 8ο λεπτό οι γηπεδούχοι βρήκαν νωρίς το γκολ, όταν με πίεση ψηλά ο Φουστέρ έγινε κάτοχος της μπάλας και σέντραρε για τον Ντιμίνγκες, ο οποίος με εναέριο βολέ έκανε το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα ο Φουστέρ με ψύχραιμο πλασέδιπλασίασε τα τέρματα για τον Ολυμπιακό.

Στο 31ο λεπτό του παιχνιδιού ο Λίνο σέντραρε ιδανικά από τα αριστερά και ο Κλάους με ωραίο πλασέ πάνω στη κίνηση , μείωσε σε 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Στη ρεβάνς της Τούμπας, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον τελικό του Θεσμού, με 1-0.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρος, ο Τζαβέλλας έκανε μία σέντρα από τα αριστερά και ο Κλάους με μία όμορφη γυριστή κεφαλιά νίκησε κατά κράτος τον Μαρκάνο και τον Μέγκιεριστέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Ολυμπιακού.

Συλλέγει βραβεία ο Μπράντον

To βραβείο του για το κορυφαίο γκολ της… 16ης αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας έλαβε ο Μπράντον Τόμας, με τη...