Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Ο ΠΑΟΚ και η μεγάλη πρόκριση της Ουτρέχτης

H Ουτρέχτη πήρε σπουδαία πρόκριση στο Κύπελλο Ολλανδίας, καθώς επικράτησε επί της Αλκμάαρ με 2-1.

Η Άλκμααρ ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η Ουτρέχτη άνοιξε το σκορ στο 58′ με τον Νικ Φίρχεφερ. Ωστόσο στο 86ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. O Κάρλσον εκτέλεσε, ο Έλληνας τερματοφύλακας το έπιασε αλλά στη συνέχεια της φάσης ο Σουηδός ισοφάρισε.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να βρουν το γκολ της πρόκρισης με τον Μαέντα.

Λίγο πριν το τέλος του αγώνα, οι οπαδοί της Άλκμααρ πέταξαν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο, στοχεύοντας τον Μπάρκα, ο οποίος βρέθηκε στο έδαφος.

Ο διαιτητής διέκοψε για λίγο το παιχνίδι, το οποίο συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε κανονικά.

Μετά το τέλος του αγώνα οι παίκτες της Ουτρέχτης πήγαν στο πέταλο για να πανηγυρίσουν με τους οπαδούς τους, που έδωσαν το παρόν στο γήπεδο της ΑΖ και κατά τη διάρκεια αυτών εμφανίστηκε και μια σημαία του ΠΑΟΚ!