Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ο ΠΑΟΚ έπαθε… έμφραγμα στο φινάλε

Στην τελευταία φάση του αγώνα και στο τελευταίο σουτ κρίθηκε το παιχνίδι του ΠΑΟΚ με το Περιστέρι. Για δεύτερη φορά στο ξεκίνημα της φετινής σεζόν, ήρθε μία ήττα για τον Δικέφαλο στη λήξη του χρόνου. Ο Μακρί ευστόχησε σε τρίποντο και έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους με 86-87.

Ήταν ένα παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις. Με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με διαφορά 9 πόντων (7-16 στο 5’40’’) στο ξεκίνημα, τον ΠΑΟΚ να μειώνει αρχικά 20-23 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και με τον Λοβ να ευστοχεί 5 φορές από τα 6,75 και με 8/16 τρίποντα συνολικά στο πρώτο ημίχρονο να παίρνει το προβάδισμα και μάλιστα με διψήφια διαφορά.

Το 49-39 του πρώτου ημιχρόνου όμως δεν ήταν αρκετό. Ούτε το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ δημιούργησε δύο φορές διαφορά 14 πόντων (55-41 22΄ και 57-43 λίγο αργότερα.

Το Περιστέρι απάντησε με σερί 0-15 και από το 57-43, προηγήθηκε 57-58 στο 27΄με τρίποντο του Miller. Ο Love με καλάθι στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 65-63, για να ακολουθήσει σερί 0-6 από τους φιλοξενούμενους για το 65-69 στο 31΄30΄΄. Το Περιστέρι προηγήθηκε και με διαφορά 7 πόντων 69-76 (34’), αλλά ο ΠΑΟΚ mateco κατάφερε να επιστρέψει.

Μείωσε στον πόντο (75-76) με καλάθι του ΝτιΛέο, ισοφάρισε 82-82 με βολές του Jones και με καλάθι του Love πέρασε μπροστά (86-84), ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Μακρί με το εύστοχό του τρίποντο στη λήξη, έδωσε τη νίκη στο Περιστέρι και άφησε με ένα ακόμη χαμένο παιχνίδι στο τέλος τον ΠΑΟΚ mateco.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 49-39, 65-63, 86-87

ΠΑΟΚ: Χριστοδούλου, Love 27 (5), Griffin 4, Καμαριανός, DiLeo 13 (1), Γ.Καμπερίδης 1, Carter 5 (1), Jones 18 (5), Τολιόπουλος 2, Γιάνκοβιτς 16 (2), Ogbeide.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: McCree 12 (1), Moreira 8, Petteway 15 (2), Μωραΐτης, Χρυσικόπουλος 15 (1), Κατσίβελης 9 (1), Brown 8, Σαλούστρος 3 (1), Miller 8 (2), Haggins 9 (1).

Oι αριθμοί είπαν την αλήθεια στην Τούμπα!

Πολλές φορές οι αριθμοί ενός αγώνα δεν λένε την αλήθεια. Άλλες φορές, όμως, αποτυπώνουν με τον πιο γλαφυρό τρόπο...