Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ξεκίνησε τα φιλικά με νίκη ο ΠΑΟΚ

Το πρώτο του φιλικό για τη νέα σεζόν έδωσε σήμερα (3/9) το απόγευμα ο ΠΑΟΚ, ο οποίος αντιμετώπισε την Ελευθερούπολη στην Καβάλα. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη επικράτησε με 71-82 στο πρώτο φιλικό παιχνίδι της σεζόν, έχοντας ανεβασμένη επίδοση στο πρώτο ημίχρονο.

Το πρώτο «ξεμούδιασμα» της σεζόν έγινε στο Κλειστό Γυμναστήριο της Ελευθερούπολης, ενώ το παρόν έδωσε και ο πρόεδρος της ΚΑΕ ΠΑΟΚ, Θανάσης Χατζόπουλος, ο οποίος ακολουθεί και στηρίζει την ομάδα παντού.

Η αρχική πεντάδα των «ασπρόμαυρων» απαρτιζόταν από τους Ράιλι, Χαντς, Σαλούστρο, Μαργαρίτη και Ρένφρο. Ο Δικέφαλος μπήκε δυνατά στην πρώτη περίοδο πετυχαίνοντας 26 πόντους, παίρνοντας προβάδισμα  έξι πόντων στο τέλος του δεκαλέπτου (20-26).

Το πρώτο ανεπίσημο καλάθι της σεζόν πέτυχε ο Τζέιλεν Χαντς με προσωπική ενέργεια, ενώ στην ίδια φάση κέρδισε και φάουλ. Η διαφορά των δύο ομάδων αυξήθηκε στη δεύτερη περίοδο, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει διαφορά 13 πόντους στο ημίχρονο. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 33-46 και την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να παρουσιάζει σοβαρή επιθετικά.

Έπεσε η… ταχύτητα του Δικεφάλου στο δεύτερο μέρος του φιλικού αγώνα, τη στιγμή που η Ελευθερούπολη εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του ΠΑΟΚ. Αμφότερες οι ομάδες σκόραραν από 17 πόντους στην τρίτη περίοδο, με τη διαφορά να παραμένει στους 13 (50-63).

Βελτιωμένη αγωνιστικά εμφανίστηκε η Ελευθερούπολη στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, μειώνοντας ελαφρώς τη διαφορά των ομάδων. Το τελικό σκορ του παιχνιδιού ήταν 71-82, με την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να παίρνει την πρώτη ανεπίσημη νίκη της σεζόν στην Καβάλα.

Επόμενο φιλικό ματς για τον ΠΑΟΚ την ερχόμενη Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου στο Παλατάκι, όπου θα αντιμετωπίσει τον Αίαντα Ευόσμου.