Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Ξεκίνησε με το… δεξί ο ΠΑΟΚ!

Για την πρεμιέρα της Handball Premier ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο κλειστό της Μίκρας τον Δούκα, του οποίου και επικράτησε με 31-27. Στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες πηγαίναν μαζί στο σκορ, με τον Δικέφαλο να παίρνει το προβάδισμα, αλλά την ομάδα της Αθήνας να βρίσκει απαντήσεις με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 8-8 στο 15ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Παναγιώτη Γούσιου ανέβασε στροφές και πήρε προβάδισμα με 11-9 και στο 25′ με 14-11, για να βρεθεί μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με 17-12.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Δούκας μπήκε πολύ καλύτερα και μείωσε το σκορ σε 20-18 στο 40ό λεπτό. Στα δύο γκολ συνέχιζε να είναι η διαφορά των δύο ομάδων και στην τελική ευθεία της αναμέτρησης, με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με 26-24 στο 55′. Στα τελευταία λεπτά ένα γκολ του Ελευθεριάδη τρία λεπτά πριν το φινάλε έβαλε μπροστά τον Δικέφαλο με τρία τέρματα (29-26) με το 31-27 να είναι το τελικό αποτέλεσμα υπέρ του ΠΑΟΚ. Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Παναγιώτη Γούσιου το επόμενο Σαββατοκύριακο (24 ή 25/9) πάλι στο κλειστό της Μίκρας, όπου και θα υποδεχθεί την Δράμα.

ΠΑΟΚ – Δούκας: 31-27

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-5, 8-8, 11-9, 14-11, 17-12 (ημχ.) 19-15, 20-17, 21-19, 24-21, 27-24, 31-27.

Ιδιαίτερη επίσκεψη για Έκονγκ (pic)

Αφορμή δοθείσης από τους επερχόμενους προκριματικούς αγώνες του Παγκοσμίου Κυπέλλου FIFA απέναντι σε Νότια Αφρική και Δημοκρατία του Μπενίν,...