Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Κροάτης ήρωας ο Κοτάρσκι

Ο Ντομινίκ Κοτάρσκι ήταν ο ήρωας της Κροατίας U21 στον αγώνα με τη Δανία, καθώς στη διαδικασία των πέναλτι έπιασε δύο εκτελέσεις (των Ρος και Κρίστενσεν) και έστειλε την πατρίδα του στην τελική φάση της διοργάνωσης!

Η κανονική διάρκεια και η παράταση βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 2-1 και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί, ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ απέκρουσε τις εκτελέσεις των Ρος και Κρίστενσεν. Οι συμπαίκτες του ευστόχησαν και έτσι η Κροατία προκρίθηκε.

Η Δανία προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε δύο καταπληκτικά γκολ των Ράιλι (10΄) και Φρέντρουπ (19΄) και έμοιαζε να καθαρίζει την υπόθεση πρόκριση.

Ωστόσο, στο 84ο λεπτό, ο Ματάνοβιτς βρήκε δίχτυα και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Παρά τις ευκαιρίες που είχαν Δανία και Κροατία δεν κατάφεραν να σκοράρουν και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί, ο Κοτάρσκι έπιασε δύο και σε συνδυασμό με την ευστοχία των συμπαικτών του κατάφερε να δώσει την πρόκριση στην πατρίδα του.

Συνθέσεις:

Δανία: Hermansen – Carstensen, Kristensen, Ross, Kristiansen – O’Riley, Frendrup, Kjaergaard – Isaksen, Tengstedt, Daramy.

Κροατία: Kotarski – Hodža, Vušković, Soldo, Čolina – Pršir, Franjić, Sučić – Vidović, Beljo, Šego

Έμαθε αντίπαλο στα ημιτελικά ο ΠΑΟΚ

Η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ με την νίκη με 1-0 κόντρα στον Παναθηναϊκό πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά...