Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Ήττα στα σημεία για τον ΠΑΟΚ

Στη 2η αγωνιστική των Play-Off της Volley League, o ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο PAOK Sports Arena το βράδυ της Παρασκευής 4 Μαρτίου 2022 τον Παναθηναϊκό, από τον οποίο γνώρισε την ήττα με 1-3 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τους: Πετρέα, Ουόλς, Κουκλίνσκι, Γάτση, Ούντρις, Μπαρνς και λίμπερο τον Κοκκινάκη στην αρχική του σύνθεση, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-7 και 4-12. Παρ’ ότι, στην εξέλιξη του σετ, ο ΠΑΟΚ βρισκόταν πίσω στο σκορ με 7 πόντους (10-17), οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά σε 19-21, ωστόσο, παρ’ ότι μείωσαν στον… πόντο (23-24), δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο σετ, το οποίο ολοκληρώθηκε με 23-25.

Στο δεύτερο σετ, οι «ασπρόμαυροι», αν και πορεύτηκαν ισόπαλοι μέχρι το 3-3, επέτρεψαν στους αντιπάλους να πάρουν το προβάδισμα, ωστόσο, κατάφεραν τελικά να ισοφαρίσουν στο 8-8. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Δικεφάλου επέτρεψαν στον αντίπαλό τους να πάρει προβάδισμα με 10-14, ενώ η ψαλίδα της διαφοράς στη συνέχεια άνοιξε για τις δύο ομάδες, με το σετ να ολοκληρώνεται τελικά με 16-25 σκορ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-7, με ένα σερί 4-0, ισοφάρισε σε 7-7, με την ισοπαλία να κρατάει μέχρι το 12-12. Σε εκείνο το σημείο, «οι ασπρόμαυροι» πήραν το προβάδισμα με 14-12 και 15-13, ενώ άνοιξαν τη διαφορά στους +3 πόντους με 18-15. Οι αντίπαλοι έβγαλαν τη δική τους αντίδραση μειώνοντας σε 19-18, με τον Δικέφαλο να κρατά το προβάδισμα και στο 20-19, ανοίγοντας και τη διαφορά στους +2 πόντους (21-19). Ένα σερί έδωσε στον ΠΑΟΚ προβάδισμα +3 πόντων (24-21), για να φτάσει τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-21 σκορ.

Στο τέταρτο, οι «ασπρόμαυροι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-5 και 2-7, ωστόσο, λίγο αργότερα, μείωσαν σε 6-9 και 8-11. Οι παίκτες του Δικεφάλου μείωσαν στους 2 πόντους (10-12), ενώ έφτασαν ένα πόντο μακριά στο 13-14. Παρ’ ότι, στη συνέχεια, έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να προηγηθεί με 14-18, οι «ασπρόμαυροι» με ένα σερί 5-0, ισοφάρισαν σε 18-18 και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 19-18. Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να πορεύονται ισόπαλες στο 20-20 και 21-21, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το προβαδισμα με 22-21 και 23-22, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ, αφού οι αντίπαλοι έκαναν το 24-26 και η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με 1-3 σετ.

Στο διά ταύτα, αν και στοίχισε η απουσία του Ραφαήλ Κουμεντάκη, καθώς και η για τακτικούς λόγους απουσία του Andre Brown από το σύνολο, ο ΠΑΟΚ απέδειξε ότι παλεύει μέχρι το τέλος κάθε αγώνα και η μάχη για τον τίτλο έχει πολύ δρόμο ακόμα…

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός: 1-3

Αναλυτικά τα σετ: 23-25, 16-25, 25-21, 24-26

Δολοφονία Λυγγερίδη: Ενώπιον της δικαιοσύνης οι συλληφθέντες

Την πόρτα του εισαγγελέα πέρασαν οι 64 συλληφθέντες για τα επεισόδια του Ρέντη που είχαν ως αποτέλεσμα την δολοφονία...