Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ήττα για τον ΠΑΟΚ στην Κρήτη

Για την 21η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στα Χανιά, όπου και αντιμετώπισε τον τοπικό ΟΑ, γνωρίζοντας την ήττα με 80-70. Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Κολλάτου, Τζετ-Ουίλσον, Καρλάφτη, Ουίλιαμς και Πέρι.

«Μουδιασμένο» ήταν το ξεκίνημα του Δικεφάλου στην πρώτη περίοδο, επιτρέποντας στις γηπεδούχες να πάρουν μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, 8-2. Με τον ΠΑΟΚ να βάζει την μπάλα «μέσα», παίρνοντας πόντους από Πέρι, Ουίλιαμς και Καρλάφτη, η διαφορά μειώθηκε, 11-7, ωστόσο οι «Κρητικές» την αύξησαν με σερί, 16-7. Περίπου δυόμιση λεπτά πριν το τέλος η διαφορά πήρε διψήφια τιμή, 23-10, με τον Δικέφαλο να βγάζει αντίδραση και με τρίποντα της Κιολεόγλου και Καρλάφτη να μειώνει, 27-18. Η πρώτη περίοδος «έκλεισε» με μπάζερ-μπίτερ της Ακλ, 29-18.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Δικέφαλος «έσφιξε» την άμυνα του στα πρώτα λεπτά, και τρέχοντας σερί 2-9 μείωσε στους τέσσερις, 31-27. «Χτυπώντας» κυρίως στην ρακέτα των Χανίων, ο ΠΑΟΚ με 71% ευστοχία από το «ζωγραφιστό» προσπαθούσε να ισοφαρίσει, ωστόσο οι γηπεδούχες κρατούσαν ένα προβάδισμα έξι πόντων, 37-31. Με σερί 9-0 η ομάδα των Χανίων έβαλε δύσκολα στις «ασπρόμαυρες», 46-31, οι οποίες αντέδρασαν, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 46-36.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχες με 5-0 σερί της Τζόνσον ανέβασαν και πάλι τον δείκτη της διαφοράς, 51-36, με τις «ασπρόμαυρες» να βγάζουν αντίδραση, απαντώντας με 0-6 σερί, 51-42. Στη συνέχεια με τρίποντο της Τζετ-Ουίλσον το σκορ διαμορφώθηκε στο 55-45, ωστόσο τα Χανιά με νέο 6-0 έκαναν το 61-45. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 63-48.

Στην τέταρτη περίοδο ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα, «ψαλιδίζοντας» την διαφορά με Κολλάτου και Ουίλιαμς, 65-55. Τα Χανιά έβγαλαν αντίδραση ανεβάζοντας και πάλι την διαφορά, 71-58. Ο Δικέφαλος κυνηγούσε για τον υπόλοιπο αγώνα, προσπαθώντας να μειώσει την διαφορά και να επιστρέψει στο παιχνίδι. Κάτι τέτοιο ωστόσο δεν συνέβη, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 80-70.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Άγγελου Αγγελίδη, το Σάββατο 4 Μαρτίου και ώρα 14:00, εντός έδρας, κόντρα στον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 46-36, 63-48, 80-70

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 4, Κιολεόγλου 3(1), Στεφανάκη, Κατσαμούρη, Μινοβγίδου, Ουίλιαμς 23, Τζετ-Ουίλσον 10(2), Καρλάφτη 4(1), Πέρι 7, Κολλάτου 19(2).

Τα δάκρυα του Τάισον

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ, ηττήθηκε με 0-2 στην Τούμπα και αποκλείστηκε από την συνέχεια...