Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Η υπερπροσπάθεια δεν ήταν αρκετή

Ήταν ένα παιχνίδι που είχε συγκλονιστική εξέλιξη και κρίθηκε στο τελευταίο σουτ. Ο ΠΑΟΚ mateco, που αγωνίστηκε χωρίς 4 βασικά του στελέχη και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με διαφορά 21 πόντων, έκανε μία τεράστια προσπάθεια για να επιστρέψει στο παιχνίδι. Τα κατάφερε, πέρασε μπροστά, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες και με σκορ 95-91 από τον Απόλλων Πατρών Oscar.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 8-2 στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά ο ΠΑΟΚ mateco επέστρεψε και με 5 πόντους από τον DiLeo ισοφάρισε 10-10 στο 4’30’’’. Ο Αμερικανός φόργουορντ ωστόσο φορτώθηκε πολύ γρήγορα με 2 φάουλ και πήγε στον πάγκο, δημιουργώντας ακόμη μεγαλύτερη πίεση στις έτσι κι αλλιώς λιγοστές επιλογές του κόουτς Λυκογιάννη.

Ο Απόλλων πήρε ξανά το προβάδισμα και προηγήθηκε 21-17 με 1’37’’ για τη λήξη της πρώτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε 24-20 με καλάθι του Καμαριανού, για να έρθει στη λήξη ο Τσιακμάς με τρίποντο και να διαμορφώσει το 27-20 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Coleman οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 33-20 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και 37-24 λίγο αργότερα. Ο Δικέφαλος κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 7 (42-35 στο 18’) με καλάθι του DiLeo, αλλά οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με ένα σερί 11-2 και πήγαν στα αποδυτήρια με την διαφορά στους 16 (53-37). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/19 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο (και 17 εύστοχα συνολικά), με τον Τσαλμπούρη να κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά στο σημείο αυτό.

Ο ΠΑΟΚ mateco δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το δεύτερο ημίχρονο και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 21 πόντους (65-44 στο 24’). Τάιμ άουτ από τον κόουτς Λυκογιάννη και προσπάθεια για επιστροφή στο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ mateco ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με επί μέρους σερί 9-24 και μείωσε τη διαφορά στους 6 (74-68) στη λήξη της τρίτης περιόδου και έκανε την μεγάλη αντεπίθεση στο τέλος του αγώνα. Μεγάλα σουτ από τον DiLeo, λύσεις από τον Love και τον Μάντζαρη.

Με το παιχνίδι να είναι πολύ κλειστό, ο ΠΑΟΚ mateco πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (78-79) με 2/2 βολές του Χριστοδούλου στο 35’, προηγήθηκε 85-89 με τον Love και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Ο Coleman μείωσε στον πόντο (88-89) και το παιχνίδι πήγε στο τελευταίο σουτ. Ο Δίπλαρος με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα 93-91 στους γηπεδούχους, ο Love δεν ολοκλήρωσε την τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ mateco και έχασε τη μπάλα και μαζί χάθηκε και το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 53-37, 74-68, 95-91