Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Φιλική νίκη για τον ΠΑΟΚ κόντρα στον Πήγασο Πολίχνης

Φιλική νίκη στο ΔΑΚ Πολίχνης «Αλ. Νικολαΐδης» πέτυχε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του τοπικού Πήγασου Πολίχνης με 1-3 σετ. Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Βαν Ντεν Ντρις, Σωτηρίου, Γιόρνα, Ουόλς, Βουλκίδη, Σκρέντου και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Καλύτερος εμφανίστηκε ο ΠΑΟΚ στους πρώτους πόντους, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα, 3-7, το οποίο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, 9-9. Ο Δικέφαλος πίεσε την υποδοχή του Πήγασου με τα σερβίς του Βουλκίδη, τα οποία συνδυάστηκαν με καλές επιθέσεις του Σωτηρίου για νέο «ασπρόμαυρο» προβάδισμα, 9-12.

Οι παίκτες του Μιλενκόσκι «έχτισαν» επάνω σε αυτό το προβάδισμα των τριών πόντων, το οποίο διατήρησαν μέχρι την τελική ευθεία, 17-20. Σ’ εκείνο το σημείο, δράση ανέβαλαν οι Βαν Ντεν Ντρις και Γιόρνα, οι οποίοι με δικές τους επιθέσεις διαμόρφωσαν το 20-25, για το 0-1 του ΠΑΟΚ.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ από το 6-6 μέχρι και το 12-12, με τον Δικέφαλο να έχει επιθετικούς πρωταγωνιστές του Βαν Ντεν Ντρις, Γιόρνα και Βουλκίδη.

Σ’ εκείνο το σημείο ο Πήγασος πίεσε την υποδοχή του ΠΑΟΚ, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα, 16-13, το οποίο επέκτεινε στη συνέχεια, 20-16. Ο Δικέφαλος μείωσε στον πόντο, 21-20, ρισκάροντας στο σερβίς προκειμένου να πάρει το προβάδισμα. Αυτό οδήγησε στους «ασπρόμαυρους» σε συνεχόμενα λάθη από την γραμμή του σερβίς, με τον Πήγασο να διατηρεί το προβάδισμα, και να ισοφαρίζει με επίθεση του Αρμενάκη, 25-23 και 1-1.

Δυναμικά μπήκε ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας προβάδισμα, με τον Ουόλς να μοιράζει το παιχνίδι αλλά και να «εκτελεί» από την γραμμή του σερβίς, 2-8. Ο Δικέφαλος πήρε πολλές «μπάλες» από τον Σκρέντου, συνεχίζοντας να διατηρεί το προβάδισμα, 11-18.

Σ’ εκείνο το σημείο ο Πήγασος πήρε πόντο, 12-18, και πίεσε τον ΠΑΟΚ στην υποδοχή, παίρνοντας συνεχόμενους πόντους, είτε με άσσους είτε με επιθέσεις στην κόντρα, 17-18.

Στην τελική ευθεία οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το προβάδισμα. Με πρωταγωνιστή τον Γιόρνα, ο οποίος μπλόκαρε για το 22-24 και «εκτέλεσε» για το 23-25, ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-2.

Στο τέταρτο σετ, το οποίο τελείωσε στους 15 πόντους, οι δύο προπονητές μοίρασαν τον χρόνο συμμετοχής, χρησιμοποιώντας όλους τους διαθέσιμους παίκτες. Ο Δικέφαλος ξεκίνησε καλύτερα, παίρνοντας συνεχόμενους πόντους από τον Βαν Ντεν Ντρις, 2-8.

Στη συνέχεια δράση ανέλαβε ο Σκρέντου, ο οποίος με επιθέσεις και μπλοκ, ανέβασε τον δείκτη της διαφοράς, 2-10. Με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει την εξέλιξη του σετ, ο Δικέφαλος με 5-15 έκανε το 1-3.