Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ευρωπαίος ΠΑΟΚ για… φίλημα!

Σεφτέ στο Basketball Champions League έκανε ο ΠΑΟΚ.

Ο Δικέφαλος χάρη σε ένα απίθανο τρίτο δεκάλεπτο (28-9), έβαλε τις βάσεις μιας μεγάλης νίκης (88-68) κόντρα στους Ιταλούς. Έτσι πήγε στο 1-1 στη διοργάνωση, ρίχνοντας τους φιλοξενούμενους στο 0-2.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ράιλι με 19 πόντους, ενώ κοντά στο double double βρέθηκε ο Φράνκε με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ. Στον αντίποδα 15 είχε ο Ντιόπ και 13 πόντους με 13 ριμπάουντ, ο γνωστός για την κουτάλα στις βολές, Ονουάκου.

O ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο ματς και πιο συγκεντρωμένος από τη Σάσαρι, κάτι που του επέτρεψε να προηγηθεί με 12-5 έχοντα για πρωταγωνιστή τον Φράνκε. Οι Ιταλοί αντέδρασαν και με τον Μπέντζιους ισοφάρισαν σε 12-12 στο 8′. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Τσιακμά να σκοράρει για τρεις για το 18-14.

Ο Κρούσλιν έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (18-21) στους Ιταλούς, όμως ο Χαντς απάντησε για το 27-23 για τον Δικέφαλο του Βορρά. Με σερί 12-0 η Σάσαρι ξέφυγε με 27-35 χάρη στο καλάθι του Μπέντζιους στο 16′. Ο Ράιλι με δύο βολές διαμόρφωσε το 35-43 στο ημίχρονο. Με 31/5 τρίποντα σούταρε η ομάδα του Λυκογιάννη, 2/7 είχαν οι Ιταλοί

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι και προηγήθηκαν με 51-45 χάρη στον Ρένφρο, τρέχοντας επιμέρους 16-2. Ο Ράιλι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό για το 59-50 στο 29′.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να κάνει ότι θέλει στο ματς και εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (81-64) με τον Πόλεϊ.

Το παιχνίδι δεν μπορούσε να γυρίσει με τίποτα και οι ασπρόμαυροι δεν είχαν πρόβλημα να πάρουν το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 35-43, 63-52, 88-68