Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Έσπασε το σερί του ΠΑΟΚ

Μετά από τρεις συνεχόμενες εκτός έδρας νίκες, ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε με 68-67 από το Περιστέρι Vitabiotics. Ήταν ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στα πολλά φάουλ με τα οποία χρεώθηκε η ομάδα μας από το ξεκίνημα του αγώνα, με πιο χαρακτηριστική περίπτωση το πρόβλημα που αντιμετώπισε πολύ γρήγορα ο Marvin Jones, όπως επίσης και το φάουλ με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ (10-4), ο ΠΑΟΚ mateco απάντησε με σερί 0-9 και πήρε το προβάδισμα (10-13), με τρίποντο του DiLeo. Με τον Jermaine Love να πετυχαίνει πολύ νωρίς 6 πόντους και με συνολικά οκτώ παίκτες να σκοράρουν, ο ΠΑΟΚ mateco διατήρησε το προβάδισμα (14-19, 16-21) ως τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (18-21), έχοντας τον έλεγχο στο παιχνίδι.

Το Περιστέρι Vitabiotics ξεκίνησε με σερί 4-0 και πήρε ξανά το προβάδισμα (22-21), ωστόσο ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε ξανά 22-23, αλλά από το 13’30’’ ο Marvin Jones έμεινε στον πάγκο καθώς χρεώθηκε με το τρίτο του φάουλ. Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα, «έτρεξαν» ένα σερί 15-0 για να δημιουργήσουν τη μεγαλύτερη διαφορά και να βρεθούν στο +14 (41-27), προτού ο Βλάντο Γιάνκοβιτς ευστοχήσει σε σουτ από το κέντρο σχεδόν του γηπέδου για να διαμορφώσει το 41-30 του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τρίποντο του DiLeo (41-33) και με τις δύο ομάδες να ευστοχούν από τα 6μ.75, η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα (47-39) στα μισά της τρίτης περιόδου (25’). Ο Greene μείωσε στους 6 (47-41), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να ανοίξουν και πάλι της διαφορά (53-41).

Ο ΠΑΟΚ mateco έκανε ένα καταπληκτικό ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ξεκίνησε από το -10 (57-47) και με σερί 0-14, βρέθηκε μπροστά με 57-61 στο 35ο λεπτό! Το Περιστέρι πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 36’19’’ (59-61), αλλά ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε ακόμη και με 6 (59-65) στο 37’14’’, με τον Marvin Jones να έχει καταλυτική συμμετοχή στο παιχνίδι. Ο Αμερικανός ωστόσο που αντιμετώπισε προβλήματα με τα φάουλ από νωρίς, έφυγε με το 5ο του φάουλ στην αμέσως επόμενη φάση και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν 65-65, με 1’33’’ για το τέλος. Ο Greene έδωσε ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ mateco (65-67), o Μωραΐτης ισοφάρισε 67-67 και με μία εύστοχη βολή στα 2’’ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Ο Love έκανε το σουτ στον ελάχιστο χρόνο που είχε απομείνει, αλλά δεν ευστόχησε και η νίκη έμεινε στους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 41-30, 57-47, 68-67

ΠΑΟΚτσήδικη «τρέλα» στην Stark Arena (video)

Απίθανη ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι οπαδοί της Παρτιζάν στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για την 32η αγωνιστική της Euroleague, εκφράζοντας...