Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Επική ανατροπή από τον ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε την ΑΕΚ στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης της Volley League γυναικών, νικώντας την με 3-1 και κερδίζοντας το «χρυσό» σετ το οποίο τον έστειλε στα ημιτελικά με 20-18 σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκίνησε με τις Πολυνοπούλου, Καλαντάτζε, Μερτέκη, Κογιάρ, Φιντόν, Λι Ντα Γιονγκ και λίμπερο την Ξανθοπούλου στην αρχική του σύνθεση, πορεύτηκε ισόπαλος μέχρι το 5-5, οπότε και πήρε προβάδισμα με 7-5 σκορ. Η εξέλιξη του σετ βρήκε τον Δικέφαλο να προηγείται με 10-6 σκορ, διαφορά που διατήρησε και στη συνέχεια, καθώς προηγήθηκε με 14-10 και 16-12. Η διαφορά άνοιξε στους +5 πόντους στο 18-13, σημείο στο οποίο οι αντίπαλες προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς όμως αυτό να έχει αποτέλεσμα, καθώς ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 σετ με 25-19 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες, δίνοντας την ίδια έμφαση τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, πορεύτηκαν ισόπαλες μέχρι το 11-11, όπου και ο ΠΑΟΚ σήκωσε «κεφάλι», με 13-11 σκορ. Οι «ασπρόμαυρες» έχτισαν μία διαφορά των +4 πόντων στο 17-13, ενώ στη συνέχεια βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με +3 πόντους (20-17). Οι αντίπαλες έκαναν τη δική τους αντεπίθεση, προσπαθώντας να μειώσουν τη διαφορά, οπότε και ισοφάρισαν σε 24-24. Ο ΠΑΟΚ, δεν κατάφερε να διατηρήσει τον έλεγχο και έδωσε το δικαίωμα στη φιλοξενούμενη ομάδα να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ με 25-27 σκορ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στο ξεκίνημα, σημείωσε ένα σερί 6-0, ενώ στη συνέχεια είχε προβάδισμα +5 πόντων (8-3). Οι «ασπρόμαυρες» είχαν τον έλεγχο μέχρι και το 11-7, οπότε και αντεπιτέθηκαν οι αντίπαλες, μειώνοντας σε 12-11. Η εξέλιξη του σετ βρήκε τις δύο ομάδες να πορεύονται “χέρι-χέρι” μέχρι το 17-17, οπότε και ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα με 19-17. Παρ’ ότι ο Δικέφαλος είχε φύγει μπροστά στο σκορ με 22-19, οι αντίπαλες, έφεραν την ισοπαλία στο 23-23, οπότε και οι «ασπρόμαυρες» έμειναν πίσω στο σκορ με 23-24. Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να παλεύουν για την κατάκτηση του σετ, το οποίο έληξε με 29-27.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, χωρίς να αφήνει η μία την άλλη να ξεφύγει. Η ΑΕΚ κατάφερε να προσπεράσει με 4-6, αλλά ο ΠΑΟΚ με αποτελεσματικότητα από το σερβίς προηγήθηκε με 17-15. Η «ένωση» αντέδρασε και μπήκε μπροστά με 20-21, αλλά σε εκείνο το σημείο, ο Δικέφαλος έκανε ένα εκπληκτικό 5-0 σερί με την Κογιάρ να μην… χάνει επίθεση, κάνοντας το 3-1 και στέλνοντας το ματς στο χρυσό σετ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά στο χρυσό σετ και με τα σερβίς της Λι να δημιουργούν θέμα στην υποδοχή της ΑΕΚ προηγήθηκε με 5-0 και 7-2, αλλά η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη αντέδρασε και μετέτρεψε το 9-7 σε 9-11. Οι «ασπρόμαυρες» ισοφάρισαν σε 14-14, και από εκεί και έπειτα τόσο η μία όσο και η άλλη ομάδα είχαν συνεχείς εναλλαγές το σκορ. Το σημείο «κλειδί» για το σετ, ήταν στο 18-18, με τον Δικέφαλο να κάνει ένα σερί 2-0 και να παίρνει μία απίθανη πρόκριση με 20-18 στο «χρυσό» σετ!

Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-27, 29-27, 25-21), Χρυσό σετ: 20-18 σε 145′

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 7 (7/13 επ.), Καλαντάτζε 5 (5/8 επ.), Μερτέκη 21 (18/41 επ., 3 μπλοκ, 35% υπ. – 26% άριστες), Κογιάρ 44 (39/79 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Φιντόν 18 (15/37 επ., 3 μπλοκ), Λι Ντα 3 (1/7 επ., 2 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 50% υπ. – 45% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου 1 (1/1 επ., 67% υπ. – 67% άριστες), Τσιόγκα.

Προπόνηση χωρίς δύο για Παναθηναϊκό

Με μεσημεριανή προπόνηση στο «Γεώργιος Καλαφάτης» συνεχίστηκε σήμερα (29/03) η προετοιμασία του Παναθηναϊκού για τον κυριακάτικο αγώνα κόντρα στον...