Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Διπλό πρωταθλήματος για τον «ασπρόμαυρο» Πατριάρχη

Σε ένα παιχνίδια αντάξιο του επιπέδου των δύο ομάδων, ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε σπουδαίο «διπλό» μέσα στο Κλειστό του Αγίου Θωμά επί του Παναθηναϊκού (1-3 σετ), ένα αποτέλεσμα το οποίο εδραιώνει τους «ασπρόμαυρους» στην κορυφή της Volley League και όλα αυτά σε ένα ματς που ξεκίνησε με μισή ώρα καθυστέρηση!

Έτσι, οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν τους 31 βαθμούς σε 12 παιχνίδια. Ο Ούντρις ήταν βασικός για την εξέλιξη του παιχνιδιού και ο βασικός πυλώνας για την ομάδα του Καλμαζίδη να γυρίσει το ματς, παρότι έχασε το πρώτο σετ.

Το πρώτο σετ ήταν αντάξιο της δυναμικής των δύο ομάδων, αφού μέχρι το 11-9 του Παναθηναϊκού με εντυπωσιακό μπλοκ, κανείς δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ πέρασε κάποια στιγμή μπροστά (12-13), όμως οι «πράσινοι» με κερδισμένο Video Check αποσπάστηκαν ξανά στο +2 (18-16). Η ομάδα του Ανδρεόπουλου έφτασε να έχει τρία σετ μπολ (24-21), αυτή του Καλμαζίδη «έσβησε» τα πρώτα δύο (24-23), όμως ο Πρωτοψάλτης καθάρισε και ένα το 1-0 (25-23)!

Όπως και στην αρχή, έτσι και στο δεύτερο σετ Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ έμειναν κοντά, με τους «ασπρόμαυρους» να φτάνουν στο +3 (10-13)με μπλοκ του Ντεν Ντρις. Το 13-15, μετατράπηκε με ψυχή από τους «πράσινους» σε 17-15 και το «τριφύλλι» έφτασε στο 20-18, έχοντας το πάνω χέρι. Τα λάθη όμως των γηπεδούχων σε συνδυασμό με τα τρία μπλοκ του Μπράουν έκαναν το 7-0 σερί και έδωσαν την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει σε 1-1 (20-25).
Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 1-3 σετ

Το 2-0 έγινε αμέσως 2-3 στο τρίτο σετ με μπλοκ και πάλι του Μπράουν, ένα τρομερό ράλι κατέληξε στον Παναθηναϊκό με επίθεση του Πρωτοψάλτη (10-10), ενώ από εκεί και μετά, ο «δικέφαλος του βορρά» επέβαλλε τον ρυθμό του. Από τη στιγμή που διαφορά έφτασε στο +3 (12-15), το σύνολο του Καλμαζίδη διατήρησε τη συγκεκριμένη διαφορά ασφαλείας και μάλιστα την μεγάλωσε (16-20, 17-21)! Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Πρωτοψάλτη και το +2 διατηρήθηκε για αρκετή ώρα (19-21, 20-22, 21-23), ο Ντεν Ντρις έκανε κακό σερβίς (21-24), το ίδιο και ο Κουκλίνσκι (22-24), με τον Λευκορώσο ωστόσο να τελειώνει το σετ (22-25) για το 1-2.

Μπράουν και Ρανγκέλ μπήκαν τρομερά στο τέταρτο σετ, σε μια τυπικά μονομαχία ανάμεσά τους (4-4), ο Παναθηναϊκός αποσπάστηκε στο +2 (8-6), όμως ο ασταμάτητος Ούντρις απαντούσε κυριολεκτικά σε κάθε επίθεση των «πρασίνων», έσπαγε όλα τα μπλοκ και ανάγκασε τον Ανδρεόπουλο να καλέσει σε τάιμ άουτ (11-13).

Τα λόγια του προπονητή του «τριφυλλιού» έπιασαν τόπο (14-14), όμως με ένα ξέφρενο σερί ο ΠΑΟΚ ξέφυγε για πρώτη φορά στο +5 (15-20) με τον Ούντρις να κάνει «όργια» στην επίθεση. Με τον Γιάκομπσεν στο σερβίς η ψαλίδα… έκλεισε απότομα (19-20) και έφτασε στο 21-22 με εκατέρωθεν χαμένα σερβίς. Το 22-22 μετατράπηκε σε 22-24 και στη συνέχεια 24-24, για να έρθει ο Ούντρις να το τελειώσει για το 1-3 (25-27)!
Τα σετ 1-3 (25-23, 20-25, 22-25, 25-27)