Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Διπλό και έφυγε για τελικούς!

Μετά από έξι χρόνια η ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ θα δώσει και πάλι το «παρών» στους τελικούς του πρωταθλήματος. Ο Δικέφαλος επικράτησε του Διομήδη Άργους με 28-26 στο κλειστό γήπεδο της Νέας Κίου στο πλαίσιο της τέταρτης και τελευταίας αγωνιστικής των πλέι οφ τερματίζοντας στη δεύτερη θέση της ειδικής κατάταξης.

Εχοντας σε καλή μέρα τους Στογιάνοβιτς, Νικολαΐδη και Λιάπη, ο ΠΑΟΚ έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 15-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο έκανε ιδανικό ξεκίνημα με 4-0 σερί, ανοίγοντας την διαφορά στα έξι τέρματα. Και με τον τερματοφύλακα Ιγκόρ Άρσιτς να κάνει σπουδαίο παιχνίδι, κρατούσε την υπέρ του διαφορά . Οι γηπεδούχοι στο τελευταίο δεκάλεπτο με δικό τους 2-0 σερί, μείωσαν σε 20-24, αλλά οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν σε υψηλό τέμπο, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνος και την πρόκριση στους τελικούς με 28-26.

Πεντάλεπτα: 3-4, 6-5, 8-8, 10-11, 11-12, 13-15 (ημχ), 13-18, 14-20, 17-22, 20-24, 23-27, 26-28

Ο πρώτος τελικός με την ΑΕΚ στην Αθήνα πρόκειται να διεξαχθεί την ερχόμενη Τρίτη.