Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Δεν μπόρεσε χωρίς Ούντρις ο ΠΑΟΚ

Για την 4η αγωνιστική της Β’ Φάσης της Volleyleague ανδρών, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε, στο PAOK Sports Arena, τον Φοίνικα Σύρου, από τον οποίο και γνώρισε την ήττα με 0-3.

Ο ΠΑΟΚ, προσπαθώντας να διαχειριστεί την απουσία του Ούντρις, παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Ουόλς, Κουμεντάκη, Κουκλίσνκι, Μπράουν, Πετρέα, Μπούτο και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του, παίρνοντας σημαντικές βοήθειες από τον Κουκλίνσκι, αλλά και από το κέντρο του, με τους Πετρέα και Μπράουν να είναι σταθεροί. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε σε κομβικό σημείο μπροστά με τρεις, 21-18, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και ισορρόπησαν το σετ, 22-22. Στους τελευταίους πόντους, οι Συριανοί έκαναν σερί 0-2, ο Δικέφαλος μείωσε, 23-24, ωστόσο οι αντίπαλοι ήταν εκείνοι που με 23-25 έκαναν το 0-1.

Φανερά επηρεασμένος από την κατάληξη του πρώτου σετ, εμφανίστηκε ο Δικέφαλος στο γήπεδο στο δεύτερο σετ. Η απουσία του Ούντρις δημιούργησε κενά, τα οποία οι «ασπρόμαυροι» δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν. Με τον Φοίνικα να πιέζει αρκετά την υποδοχή του ΠΑΟΚ με τα σερβίς του, η διαφορά αυξήθηκε σε κομβικό σημείο, 16-21. Στην συνέχεια, ο Δικέφαλος προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση του με μπροστάρη τον Μπράουν, 19-21, ωστόσο και το δεύτερο σετ κατέληξε στους φιλοξενούμενους με 21-25, 0-2.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ έδειξε δύο πρόσωπα. Στην αρχή οι «ασπρόμαυροι» δεν μπήκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να πάρουν την διαφορά, 5-8, ωστόσο στην συνέχεια έβγαλαν αντίδραση και έκαναν την ανατροπή, 16-14. Σ’ ένα τρίτο σετ το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Δικέφαλος πλήρωσε την απουσία του Ούντρις, και έτσι έχασε και το τρίτο σετ με 22-25, 0-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, το Σάββατο 26 Μαρτίου και ώρα 17:00, κόντρα στον ΑΟΝΣ Μίλωνα, εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης.