Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Δεν έπαιξε σαν ΠΑΟΚ

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ mateco και γνώρισε την ήττα με 72-67 από την ΑΕΚ, σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων για την 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο ΠΑΟΚ mateco πλήρωσε την πολύ κακή τρίτη περίοδο, διάστημα στο οποίο πέτυχε μόλις 10 πόντους και με το επί μέρους σκορ να είναι 25-10, άλλαξε όλη η ροή του αγώνα. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν διψήφια διαφορά και αυτό τους βοήθησε να πάρουν το παιχνίδι, παρά την προσπάθεια που έγινε στο τέλος για την ανατροπή.

Ο ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 8-15, αλλά η ΑΕΚ απάντησε με δύο σερί τρίποντα από Φλιώνη και Griffin για να μειώσει στον πόντο (14-15). Ο ΠΑΟΚ mateco πήρε ξανά το προβάδισμα (14-19), αλλά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ ισόπαλο (21-21) και το δεύτερο δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 29-21 με τρίποντο του Colom, αλλά ο ΠΑΟΚ mateco απάντησε με σερί 0-9 και τρία σερί τρίποντα από DiLeo (2) και Μάντζαρη και πήρε το προβάδισμα (29-30 στο 15΄30΄΄). Με τον Μάντζαρη να έχει 11 πόντους και να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 36-41!

Ο ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε άσχημα το δεύτερο ημίχρονο και έχασε πολύ γρήγορα την πρωτοπορία στο σκορ. Και σαν μην έφτανε αυτό, βρέθηκε πίσω στο σκορ με διαφορά 11 πόντων (58-47 στο 26’15’’), με τους γηπεδούχους να «τρέχουν» ένα σερί 22-6 στο διάστημα αυτό. Η προσπάθεια επιστροφής του ΠΑΟΚ mateco δεν είχε ουσιαστικό αποτέλεσμα, καθώς η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 10 πόντους (61-51) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Jermaine Love πέτυχε το πρώτο καλάθι του ΠΑΟΚ mateco στην 4η περίοδο μειώνοντας 61-53 στο 33ο λεπτό. Εκεί χάθηκε η πρώτη ευκαιρία επιστροφής στο παιχνίδι. Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε τη διαφορά ως τους 3 πόντους (68-65 με 5 συνεχόμενους πόντους από τον Griffin) στο 38ο λεπτό. Η ανατροπή δεν ήρθε, καθώς η ΑΕΚ με σερί 5-0 προηγήθηκε 72-65 και δεν άφησε άλλα περιθώρια στην ομάδα μας.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 36-41, 61-51, 72-67