Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Champions League με τρελή ανατροπή

Η γεμάτη ανατροπές φάση των ομίλων του εφετινού Champions League, ολοκληρώθηκε με άλλο ένα μεγάλο “θρίλερ” στον 8ο όμιλο και την Μπενφίκα να “αρπάζει” την πρωτιά από την Παρί Σεν Ζερμέν, χάρις σε ένα τέρμα του Ζοάο Μάριο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα των “αετών” με την Μακάμπι στη Χάιφα, που διαμόρφωσε το τελικό 6-1.

Ένα γκολ που έφερε την Μπενφίκα και την Παρί σε απόλυτη ισορροπία στον 8ο όμιλο (από 14 βαθμούς, ισόπαλα 1-1 και τα δύο μεταξύ τους παιχνίδια και ίδιο συντελεστή γκολ, 16-7), αλλά χάρισε την πρώτη θέση στους Πορτογάλους, χάρις στο 7ο κριτήριο ισοβαθμιών της UEFA, αυτών των περισσότερων εκτός έδρας γκολ, όπου υπερτερούσε η Μπενφίκα (9 έναντι 6).

Την ίδια ώρα η Μίλαν με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ολιβιέ Ζιρού (2 γκολ και 2 ασίστ) συνέτριψε 4-0 τη Σάλτσμπουργκ κι έγινε η 16η και τελευταία ομάδα που “σφράγισε” το εισιτήριό της στους “16”, ενώ η Γιουβέντους… σώθηκε απ’ το διπλό της Μπενφίκα στη Χάιφα και πήρε την 3η θέση και το “εισιτήριο” για τα play off του Europa League, αν και ολοκλήρωσε την πορεία της με τη φτωχότατη συγκομιδή των 3 βαθμών!

Στο “Sammy Ofer Stadium” της Χάιφα η Μπενφίκα, με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω απ’ τα γκολπόστ της, ήθελε ευρεία νίκη για να πάρει την πρωτιά στον όμιλο απ’ την Παρί. Πόσω μάλλον δε, απ’ την στιγμή που οι Γάλλοι είχαν κάνει τη δική τους… δουλειά, παίρνοντας προβάδισμα με 2-1 στο Τορίνο επί της Γιουβέντους, χάρις στα γκολ των Μπαπέ και Μέντες.

Οι “αετοί” πέτυχαν τέσσερα γκολ στα τελευταία 26 λεπτά του αγώνα με τους Γκριμάλντο, Ράφα Σίλβ, Αραούχο και Ζοάο Μάριο, έφτασαν στο εμφατικό 6-1 και τερμάτισαν πρώτοι. Και πήγε… στράφι και το μεγάλο ρεκόρ του Μπαπέ με την Παρί, καθώς σε ηλικία 23 ετών και 317 ημερών ο Κιλιάν Μπαπέ έγινε ο νεαρότερος παίκτης στην ιστορία του Champions League, o οποίος φτάνει τα 40 γκολ στην διοργάνωση, ξεπερνώντας τον Λιονέλ Μέσι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 6ης αγωνιστικής του Champions League: