Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Ασταμάτητος ο ΠΑΟΚ

Με νίκη άνοιξε τις υποχρεώσεις του στα Play-Off της Volleyleague ανδρών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο PAOK Sports Arena του ΑΟΠ Κηφισιάς με 3-0.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Μπράουν, Πετρέα, Κουκλίνσκι, Κουμεντάκη, Ουόλς, Μπούτο και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του πρώτου σετ μέχρι και τα μέσα του, με τον Ουόλς να προσπαθεί να μοιράσει το παιχνίδι, διαχειριζόμενος και την απουσία του Ούντρις. Με το κέντρο του ΠΑΟΚ να τα πηγαίνει περίφημα σε μπλοκ και επιθέσεις, και τον Μπούτο να συμβάλλει από την γραμμή του σερβίς, οι «ασπρόμαυροι» πήραν τα ηνία, 16-15, μεγαλώνοντας την διαφορά σε κομβικό σημείο, 21-18. Κάνοντας διαχείριση του προβαδίσματος που είχαν «χτίσει», οι παίκτες του ΠΑΟΚ έφτασαν στο 25-20 με πρώτο χρόνο του Μπράουν, 1-0.

Παρόμοια ήταν η εικόνα στους πρώτους πόντους του δεύτερου σετ, με αυτούς του πρώτου. Οι δύο ομάδες μπορεί να ήταν κοντά στο σκορ, 7-8, ωστόσο ο Δικέφαλος βρήκε τα πατήματα του και πήρε τον έλεγχο. Με τον Κουμεντάκη να ανεβάζει την απόδοση του, και το κέντρο του ΠΑΟΚ με Μπράουν και Πετρέα να είναι απροσπέλαστο, η διαφορά αυξήθηκε στα μέσα, 16-12. Οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν σε υψηλό τέμπο, φτάνοντας στο 25-17 με επίθεση του Κουμεντάκη, 2-0.

Στο τρίτο σετ, μπορεί οι φιλοξενούμενοι να ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας το προβάδισμα μέχρι και τα μέσα, 12-16, ωστόσο η εικόνα άλλαξε. Με τα σερβίς του Μπράουν, ο ΠΑΟΚ «ψαλίδιζε» σταδιακά την διαφορά σε πρώτη φάση, περνώντας μπροστά στο σκορ σε κομβικό σημείο, 21-18. Σ’ εκείνο το σημείο, οι αντίπαλοι έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν σε 21-21. Σ’ ένα άκρως ισορροπημένο σετ στους τελευταίους πόντους, το οποίο οδηγήθηκε σε «παράταση», 24-24, ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος και με μπλοκ του Κουμεντάκη, πήρε το σετ με 29-27, 3-0.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη την Παρασκευή 4 Μαρτίου και ώρα 19:15, κόντρα στον Παναθηναϊκό, στο PAOK Sports Arena, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των Play-Off της Volleyleague ανδρών.

Η διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 16-15, 21-18, 25-20

2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-15, 25-17

3ο σετ: 6-8, 12-16, 21-18, 24-24, 29-27

Μπαίνει στη μάχη της ανόδου ο ΠΑΟΚ

Την Κυριακή 31 Μαρτίου και ώρα 13:30, στο Εθνικό Γυμναστήριο Μίκρας 3, θα διεξαχθεί ο πρώτος προημιτελικός της Futsal...