Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Αυτοκτονία για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ αυτοκτόνησε στο Παλέ και ηττήθηκε από τον Άρη με 77-76 σε ένα παιχνίδι που βρισκόταν επί το πλείστον μπροστά στο σκορ.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε την υπεροχή στη ρακέτα (28-35 τα ριμπάουντ υπέρ του), αλλά του κόστισαν τα 13 λάθη, ήταν ο Ντέιβιντ ΝτιΛίο (15π.)

Το ματς κρίθηκε με βολές, χαρακτηριστικό, ωστόσο, αποτέλεσε πως αμφότερες οι ομάδες ήταν άστοχες από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας (15/31 ο Αρης, 11/18 ο ΠΑΟΚ).

Αμυντική προσήλωση, με αλληλοκαλύψεις και τον ΝτιΛίο να εκτελεί από τα 6.75, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο ματς και προηγήθηκε με +8 στο 4’ (7-15). Διαφορά που είχε και δύο λεπτά πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος (13-21), χρονική στιγμή που ο Αρης «έτρεξε» επιμέρους 10-0, έχοντας τους Κέλι, Κάουαν, Τζούστον να βάζουν την μπάλα στο καλάθι και πήρε τα ηνία στο σκορ στο 11’ (23-21).

Οι επιθετικές πρωτοβουλίες του Ρίβερς έκαναν ξανά «αφεντικό» στο παρκέ τον Δικέφαλο (14’ 29-31), με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις με τους Κέλι, Νετζήπογλου , γεγονός που τους έδωσε με νέο σερί 10-0, με το οποίο έφυγαν στα αποδυτήρια με +3 (39-36).

Ο ΠΑΟΚ έφερε σε ισορροπία το παιχνίδι, με την έναρξη της τρίτης περιόδου (39-39), με τους Κάουαν, Νετζήπογλου ο Αρης κατάφερε, στην πορεία, να έχει τα σκήπτρα στο σκορ, συντηρώντας μικρό προβάδισμα μέχρι το 24’ (49-46). Με πιεστική άμυνα και βασικό επιθετικό μοχλό τον Λοβ, οι «ασπρόμαυροι»… απάντησαν με επιμέρους 18-6 και απέκτησαν «αέρα» 11 πόντων στο 31’ (55-66).

Οι «κιτρινόμαυροι» έριξαν, αρχικά, τη διαφορά στους 4 πόντους στο 32’ (62-66) και μετά από λάθη και επιθετική αφλογιστία για αμφότερες τις ομάδες, ισοφάρισαν στο 37’ (69-69).

Ενα λεπτό αργότερα ο ΠΑΟΚ πήγε στο +5 (38’ 69-74), με τους ΝτιΛίο, Τολιόπουλο να σκοράρουν και τον Γιάνκοβιτς να κόβει τον Κέλι.

Ο Αρης «απάντησε» με διαδοχικά τρίποντα με από τους Γουίλιαμς, Πουλιανίτη στο 39’ (75-74), ο Κέλι, ελάχιστα αργότερα, δεν κατάφερε να μεγαλώσει τη διαφορά για την ομάδα, καθώς είχε 0/2 βολές.

Με 26’’ να απομένουν για τη λήξη ο Λοβ, με 2/2 βολές, έκανε το 75-76, για να κάνει το ίδιο με 17’’4 πριν το φινάλε ο Κάουαν (2/2 βολές), διαμορφώνοντας το τελικό 77-76, καθώς ο ΠΑΟΚ ήταν άστοχος στο τέλος σε ελεύθερο τρίποντο που έκανε ο Γκριν.